Sygnaliści
Adres mailowy do zgłoszeń zewnętrznych: sygnalista@pilchowice.pl
Co to jest zgłoszenie zewnętrzne?
Zgłoszenie zewnętrzne dotyczy dostrzeżonych naruszeń prawa i jest kierowane do organu publicznego – Wójta Gminy Pilchowice. Po otrzymaniu zgłoszenia zewnętrznego upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Pilchowice wyjaśnią, czy doszło do naruszenia prawa. Jeżeli zgłoszone nieprawidłowości będą należeć do zakresu działania Wójta Gminy Pilchowice, zgłoszenie zostanie przez niego rozpatrzone. Jeżeli naruszenie będzie dotyczyć sprawy należącej do właściwości innego organu publicznego, zgłoszenie zostanie do niego przekazane, a sygnalista zostanie o tym poinformowany.
Zgłoszenie zewnętrzne może zostać dokonane bez uprzedniego dokonania zgłoszenia wewnętrznego u pracodawcy. Warto jednak w pierwszej kolejności rozważyć skorzystanie z procedury zgłoszeń wewnętrznych – zwłaszcza gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach organizacji, a sygnalista uważa, że nie zachodzi wobec niego ryzyko działań odwetowych.
Zgłoszenie zewnętrzne może dotyczyć:
- korupcji;
- zamówień publicznych;
- usług, produktów i rynków finansowych;
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
- bezpieczeństwa transportu;
- ochrony środowiska;
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
- bezpieczeństwa żywności i pasz;
- zdrowia i dobrostanu zwierząt;
- zdrowia publicznego;
- ochrony konsumentów;
- ochrony prywatności i danych osobowych;
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
- interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
- rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
- konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujących w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązanych z dziedzinami wskazanymi powyżej.
Osoba fizyczna, która dokonuje zgłoszenia naruszenia prawa, o którym dowiedziała się w związku ze swoją pracą, jest sygnalistą. Zgłoszenie powinno być dokonane za pośrednictwem określonego poniżej kanału do przyjmowania zgłoszeń, a naruszenie prawa musi dotyczyć jednej z dziedzin prawa wskazanych powyżej. Związek zgłoszenia z pracą oznacza, że sygnalistą może być:
- pracownik;
- pracownik tymczasowy;
- osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
- przedsiębiorca;
- prokurent;
- akcjonariusz lub wspólnik;
- członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
- osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
- stażysta;
- wolontariusz;
- praktykant;
- funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin;
- żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy o obronie Ojczyzny.
Sygnalista jest chroniony – jego tożsamość i treść zgłoszenia są poufne. Dostęp do nich mają tylko upoważnieni pracownicy.
Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia – pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia jest prawdziwa i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
Osoba rozważająca dokonanie zgłoszenia zewnętrznego ma prawo do poufnej porady. Porady udziela kancelaria prawna obsługująca Urząd Gminy Pilchowice po uprzednim umówieniu telefonicznym – tel. 32 235-65-21.
Dane kontaktowe Rzecznika Praw Obywatelskich Zgłoszenie do RPO może być przekazane pisemnie na adres Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa, lub mailowo biurorzecznika@brpo.gov.pl