Urząd Gminy Pilchowice

ul. Damrota 6, 44-145 Pilchowice

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Informacje dla osób niepełnosprawnych

Informacje dla osób niepełnosprawnych

Drukuj

 

Informacja dla osób niedowidzących:

 

Aby dostosować widok ekranu do Państwa potrzeb należy wybrać na klawiaturze klawisze:

 

  • Ctrl + (plus) celem powiększenia tekstu

  • Ctrl – (minus) celem pomniejszenia tekstu.

 

 

W Urzędzie Gminy Pilchowice utworzono punkt informacyjny dla osób niepełnosprawnych. Przed przednim i tylnym wejściem do Urzędu umieszczono tabliczki informacyjne, a pod nimi dzwonki przy użyciu, których osoba niepełnosprawna uzyska pomoc w zakresie dostępu do samego budynku, a następnie do obsługi w sprawie z jaką przybyła do naszego Urzędu. Na parkingu przy Urzędzie oznakowano miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

 

W dniu 1 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. 2023r. poz.20 z późn. zm.), która daje prawo osobom niesłyszącym i głuchoniemym do skorzystania z usług tłumacza języka migowego przy załatwianiu spraw w Urzędzie.

W związku z powyższym osoby, zainteresowane pomocą tłumacza powinny zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia, w terminie co najmniej 3 dni roboczych przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.

Zgłoszenie można dokonać w jednej z następujących form:

  • e- mail na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  • drogą pocztową lub osobiście (w przypadku osoby niewidomej) poprzez złożenie ustnego oświadczenia w obecności pracownika biura podawczego tutejszego Urzędu.

    Adres: Urząd Gminy Pilchowice, ul. Damrota 6, 44-145 Pilchowice

Ponadto osoby niesłyszące oraz głuchonieme mają prawo do załatwienia sprawy przy pomocy osoby przybranej. Może nią być każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 rok życia i została wybrana przez osobę uprawnioną. Zadaniem osoby przybranej ma być pomoc w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej. Osoba przybrana nie jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polski język migowy), SJM (system językowo-migowy) ani SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych).

Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy wnioskowane dane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych, a dostęp do nich przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej.

Zmieniony: Czwartek, 25 Styczeń 2024 16:14  

Urząd Gminy Pilchowice
ul. Damrota 6, 44-145 Pilchowice 

 tel. 032-235-65-21; fax. 032-235-69-38
www.pilchowice.pl, ug@pilchowice.pl

Home Informacje dla osób niepełnosprawnych