Załącznik nr 1 do uchwały Nr XXV/168/05

                                                                                Rady Gminy Pilchowice z dnia 14 kwietnia 2005r.

 

 

 

PLAN ROZWOJU

MIEJSCOWOŚCI WILCZA

NA LATA 2005-2006

 


SPIS TREŚCI

 

1.     CHARAKTERYSTYKA MIEJSCOWOŚCI W KTÓREJ BĘDZIE REALIZOWANY PROJEKT ORAZ PLANOWANE KIERUNKI JEJ ROZWOJU. 2

2.     INWENTARYZACJA ZASOBÓW SŁUŻĄCA UJĘCIU STANU RZECZYWISTEGO.. 5

3.     OCENA MOCNYCH I SŁABYCH STRON MIEJSCOWOŚCI WILCZA. 20

4.     OPIS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA.. 21

5.     HARMONOGRAM PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA.. 22

6.     SZACUNKOWY KOSZTORYS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA.. 22


 

1.     CHARAKTERYSTYKA MIEJSCOWOŚCI W KTÓREJ BĘDZIE REALIZOWANY PROJEKT ORAZ PLANOWANE KIERUNKI JEJ ROZWOJU.

 

 

Wilcza jest jednym z siedmiu sołectw wchodzących w skład Gminy Pilchowice, która leży w północno-zachodniej części Województwa Śląskiego. W obecnym kształcie Gmina Pilchowice istnieje od 1977 roku, a od 1999r. należy do ziemskiego Powiatu Gliwickiego.

Sołectwo Wilcza jest położone w południowo-zachodniej części Gminy i obejmuje swą powierzchnią 13,53 km2, na której zamieszkuje 2133 mieszkańców w znacznej większości rdzennych wilczan. Wieś ta znajduje się na trasie drogi krajowej nr 78 Gliwice –Rybnik oraz drogi powiatowej Szczygłowice–Pilchowice oznaczonej numerami 14 128 (Wilcza Górna) i 14 129 (Wilcza Dolna).

Infrastrukturę drogową zasilają drogi transportu rolnego, które nie rzadko są przez mieszkańców wykorzystywane jako ścieżki rowerowe.

 

Przez Wilczę przepływa potok Wilczański, zaś w jej zachodniej części znajduje się staw Cegielnia, który w roku ubiegłym został zarybiony przez członków Społecznego Koła Wędkarskiego.

W znacznej części sołectwo jest otoczone lasami wchodzącymi w skład Nadleśnictwa Rybnik.

We wsi nadal jest utrzymana zabudowa zagrodowa, która w przeważającej części ma charakter zwarty.

 

W centralnej części wsi znajduje się m.in. remiza Ochotniczej Straż Pożarnej, nad którą znajduje się nowoczesny Ośrodek Zdrowia, który został wyremontowany na przełomie 2003 – 2004 roku. We wsi funkcjonuje również publiczny Zespół Szkolno-Przedszkolny, który posiada bogate zaplecze sportowe.

Należy także nadmienić, iż sołectwo Wilcza jest w 100% zwodociągowane oraz posiada sieć telefoniczną, co bez wątpienia sprzyja rozpowszechnianiu dostępu do internetu.

 

Pierwsze wzmianki o tym sołectwie pojawiają się już w roku 1210. Wówczas tereny obecnej Wilczy stanowiły własność Rycerza z Gliwic, który uczestniczył w walkach toczących się w czasie najazdów tatarskich.

 

W herbie tego sołectwa został umieszczony wilk, bowiem wedle przekazywanych ustnie podań na terenie tejże wsi żyły liczne watahy owych ssaków.

 

Teren Wilczy wchodzi w skład, powstałego w roku 1994 Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, utworzonego w celu zachowania i ochrony dóbr i walorów przyrodniczych, przyrodniczo-kulturowych, kulturowych i rekreacyjnych.

 

Niewątpliwą ciekawostką jest informacja, iż przez Wilczę wiódł Szlak Bursztynowy z południa Europy przez Bramę Morawską do Gdańska.

 

Z całą pewnością na atrakcyjność Wilczy niemały wpływ mają znajdujące się tam wpisane do rejestru zabytków: drewniany Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Mikołaja z 1755r., park wraz z pałacem usytuowany na południu wsi, a także objęty ochroną konserwatorską cmentarz, na którym znajdują się dwa pomniki z okresu II wojny światowej.

 

Na terenie Wilczy praktycznie całość użytków rolnych stanowi własność rolników indywidualnych, przy czym z pracy wyłącznie w gospodarstwie rolnym utrzymują się nieliczne rodziny.

 

W tej, liczącej ponad 2100 mieszkańców, miejscowości lokalnymi liderami aktywizującymi życie społeczne są:

         Sołtys wraz z Radą Sołecką,

         Koło Gospodyń Wiejskich wraz z zespołem ludowym Wilczanki,

         Ochotnicza Straż Pożarna w Wilczy,

         Ludowy Klub Sportowy Wilki,

         Stowarzyszenie Rodzin Katolickich,

         Oaza Rodzin,

         Związek Hodowców Gołębi Pocztowych,

         Stowarzyszenie Hodowców Drobnego Inwentarza

         środowisko szkolne.

Między innymi dzięki ich zaangażowaniu i zdeterminowaniu w realizacji powziętych celów, sołectwo to zgłosiło akces do Śląskiego Programu Odnowy Wsi.

W Wilczy są realizowane zadania zarówno w ramach integracji społeczności lokalnej, jak również w ramach szerzenia działań ekologicznych.

Wspomniana integracja społeczności lokalnej odbywa się poprzez organizację różnego typu festynów i imprez kulturalno-sportowych, chociażby takich jak: Dożynki, Wieczór wspólnych kolęd i jasełek, Ostatki Wiejskie zwane Babski Comber, Warsztaty kroszonkarskie, Dzień Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Barbórka oraz tzw. Piknik Ogórkowy i Piknik Kartoflany, które są imprezami charakterystycznymi dla Wilczy, a w konsekwencji odróżniającą ją od ościennych wsi. Ponadto należy podkreślić, iż jedynie w tym sołectwie zachowała się tradycja dekorowania posesji znajdujących się wzdłuż przemarszu procesji odpustowej.

Większość dużych imprez kulturalno sportowych organizowanych jest na terenie boiska sportowego. Teren ten odpowiada potrzebom realizacji imprez masowych ze względu na swą rozległość i oddalenie od ruchliwej drogi powiatowej.

Mając na względzie atuty boiska sportowego (lokalizacja, bezpieczeństwo, wielkość) mieszkańcy Wilczy powzięli sobie za cel stworzenie w tym miejscu centrum rekreacyjno – sportowego odpowiadającego potrzebom wszystkich mieszkańców. 

Zorganizowanie centrum zdaniem mieszkańców będzie odpowiedzią na większość kluczowych problemów, jakie stoją przed liderami wsi pragnącymi, aby ich „Mała Ojczyzna” była nie tylko miejscem zamieszkania, ale i życia zawodowego, sąsiedzkiego społeczno- kulturalnego.

Liderzy Wilczańskiej Odnowy Wsi, po przeprowadzeniu wnikliwej analizy bieżącej sytuacji mieszkańców, uznali, iż najważniejszym kierunkiem rozwoju Wilczy jest: kultywowanie tradycji, zaktywizowanie społeczne mieszkańców na rzecz wspólnych działań, podniesienie stanu bezpieczeństwa i świadomości ekologicznej mieszkańców oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury rekreacyjno - wypoczynkowej.

Sposobem aktywizacji mieszkańców ma być m.in. wspólna organizacja imprez, szerzenie wiedzy na temat historii miejscowości, stworzenie systemu sąsiedzkiej pomocy i ułatwienie dostępu do wiedzy służącej rozwoju drobnej przedsiębiorczości.

Dzięki nowoczesnym, odpowiadającym wciąż rosnącym potrzebom wilczan (zarówno dorosłych, jak i dzieci) miejscom spędzania wolnego czasu, mieszkańcy wsi nie będą już musieli szukać sposobów spędzania wolnego czasu poza granicami swego sołectwa.

 

Wilcza jest sołectwem atrakcyjnym z uwagi na jej położenie, walory przyrodnicze i zabytkowe, dzięki zaangażowaniu w życie społeczne istniejących organizacji lokalnych jest sołectwem aktywnym i rozwojowym, zaś kierunki rozwoju miejscowości mają zapewnić urzeczywistnienie wypracowanej przez liderów Wilczańskiej Odnowy Wsi wizji – „Wilczy apetyt na dobry byt.”

 

 

 

2.     INWENTARYZACJA ZASOBÓW SŁUŻĄCA UJĘCIU STANU RZECZYWISTEGO

 

 

 

Zasoby przyrodnicze:

 

Walory krajobrazu, rzeźby terenu:

 

Stan środowiska:

·        Część terenów sołectwa jest zdegradowana, degradacja ta jest wynikiem działalności KWK „Szczygłowice” (szkody górnicze),

·        Na terenie sołectwa nie istnieją dzikie składowiska odpadów,

·        Większość posesji jest dobrze utrzymana

·        W miejscach publicznych znajdują się kosze, pojemniki na odpady.

 

Walory klimatu

·        Klimat umiarkowany,

·        Przeważają wiatry zachodnie.

 

Walory szaty roślinnej:

·        Otaczające miejscowość lasy są to w przeważającej części lasy mieszane (świerki, sosny, buki, dęby, olchy, brzozy),

·        W lasach prowadzona jest właściwa gospodarka leśna – jest ona prowadzona pod nadzorem Nadleśnictwa Rybnik,

·        W lasach występują grzyby (prawdziwki, koźlaki, maślaki, borowiki)

·        Otaczające miejscowość pola są poprzecinane rowami melioracyjnymi, przy których występuje bujna roślinność krzewiasta, będąca naturalnym schronieniem dla dzikiego ptactwa (bażanty, kuropatwy)

·        W centrum miejscowości występują jedynie nieliczne pojedńcze wysokie drzewa, brak większej ilości skwerów i terenów zielonych w centrum wsi.

 

Cenne przyrodniczo obszary lub obiekty

·        Starodrzew otaczający kościół p. w. Świętego Mikołaja

·        Starodrzew na cmentarzu objętym ochroną konserwatorską

·        4 gniazda bocianie na terenach prywatnych

·        Park otaczający XVIII – wieczny Pałac rodu Grzonków (własność prywatna)

Świat zwierzęcy (ostoje, siedliska):

·        Przy zalewiskach wodnych powstałych w wyniku działalności kopalni znajdują się siedliska dzikich kaczek, kurek, łabędzi

·        Ponadto w zalewiskach występują ryby (płocie, karpie, amury)

·        W okolicznych lasach występują lisy, dziki, jelenie, sarny, zające

·        We wspólnych kępach krzewów występuje dzikie ptactwo

 

Wody powierzchniowe:

·        Zalewiska wodne powstałe w wyniku działalności KWK „Szczygłowice”:

1.      ® Za szybem wentylacyjnym na polach graniczących z Książenicami

2.      ® Zalewisko położone od strony Szczygłowic na posesji pani Ludwik

3.      ® Zalewisko „Zalane” na polach przy ul. Nieborowickiej

·        Wyrobisko pocegielne „Cegielnia”, będące własnością prywatną, miejsce działalności koła wędkarskiego

·        Potok Wilczański

 

Gleby:

·        Występują gleby klas III – VI z przewagą klasy IV i V,

·        Występują w większości gleby piaszczyste i gliniaste, gleby piaszczyste przeważają na terenie Wilczy Górnej, zaś gleby gliniaste charakteryzują Wilczę Dolną.

 

Kopaliny

·        Węgiel kamienny

 

Walory geotechniczne

·        Gleba gliniasta jest bogata w składniki odżywcze, woda przesącza się przez nią bardzo mocno, kiedy wyschnie jest twarda i pęka, gdy jest wilgotna skleja się, wiosną wolno się nagrzewa

·        Gleba piaszczysta uboga w składniki pokarmowe, woda przesącza się szybko, przez co trudno ją pobrać rośliną, suche, szybko się nagrzewa.

 

Zasoby Kulturowe

 

 

Walory architektury:

·        Miejscowość charakteryzuje zwarta zabudowa zagrodowa

·        Większość posesji położona jest wzdłuż 3 równoległych ulic: Grzonki, Karola Miarki i Stawowej – występuje tu zabudowa zagrodowa

·        Wzdłuż ulic Rybnickiej i Gliwickiej (Przysiółek Osiedle Rybnickie i Osiedle Gliwickie) istnieje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna

·        W obrębie Wilczy Dolnej istnieje budynek wielorodzinny 1 blok po – pegeerowski.

 

Walory przestrzeni wiejskiej publicznej:

·        Boisko sportowe położone jest z dala od zabudowy zwartej i natężenia ruchu drogowego przy ul. Grzonki

·        Boisko sportowe wraz z budynkiem LKS – u i boiskiem przyszkolnym, zespołem szkolno – przedszkolnym oraz salą gimnastyczną tworzą zwarty kompleks, stanowiący doskonałe miejsce rekreacyjno – wypoczynkowe.

·        Przestrzeń publiczna w sołectwie jest podzielona pomiędzy trzy ośrodki (centra wsi): jedno położenie przy boisku sportowym (centrum rekreacyjno – sportowe), drugie – przy kościele parafialnym p. w. Świętego Mikołaja (centrum duchowo – kulturowe, trzecie w odległości 150 m od kościoła w stronę w Wilczy Dolnej (centrum handlowe)

·        Kościół parafialny p. w. Świętego Mikołaja położony jest przy ul. Karola Miarki na łuku drogi powiatowej,

·        Obok kościoła znajduje się budynek OSP, w którym mieści się także ośrodek zdrowia, świetlica strażacka i ogólnodostępne publiczne sanitariaty (umywalka, prysznic, ubikacja, pisuar)

·        Drugim budynkiem położonym przy kościele jest Dom Kultury w Wilczej, w którym mieści się świetlica wiejska, przedszkole, apteka, biblioteka wiejska, klub „1001 drobiazgów”

·        Za budynkiem Domu Kultury znajduje się parking (na ok. 15 samochodów osobowych) oraz Ogródek Przedszkolny

·        Ze względu na mieszczące się w domu kultury prywatne działalności gospodarcze, dostęp do jego pomieszczeń jest niepełny

·        Ogródek przedszkolny wyposażony jest w huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice itp., jednak dostęp do niego jest ograniczony wyłącznie dla dzieci przedszkolnych.

·        W pobliżu Domu Kultury znajduje się probostwo wraz z zapleczem lokalowym i podwórzem, obecnie bardzo słabo wykorzystywanym dla celów publicznych.

·        Centrum handlowe stanowi obecnie 6 sklepów (3 ogólno spożywcze, 1 artykuły chemiczno – budowlane, 1 odzież, prasa i artykuły szkolne, 1 art. Gospodarstwa lokalnego), będące własnością osób prywatnych

·        Tereny wokół sklepów są utwardzone, stanowią one miejsce postojowe dla klientów

·        Na terenie sołectwa znajdują się 4 przystanki autobusowe

-         Parking na „Górce” z murowaną wiatą przystankową – wymaga zagospodarowania

-         Przystanek przy Poczcie – bez wiaty przystankowej

-         Przystanek przy kościele z wiatą z gotowych elementów betonowo – supremowych – wymaga całkowitej wymiany

-         Przystanek przy starej szkole z wiatą przystankową

·        Na terenie sołectwa znajduje się jedna kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej „na Górce” oraz 3 krzyże przydrożne: Krzyż przykościelny, Krzyż przy posesji pani Glenc i Krzyż przy posesji pani Ludwig (na wyjeździe z Wilczy w stronę Szczygłowic)

 

Walory przestrzeni wiejskiej prywatnej

·        Wszystkie posesje prywatne posiadają dobrze utrzymane ogródki przydomowe

·        Na terenie Wilczy Dolnej znajduje się XVIII – wieczny pałacyk wraz z przypałacowym parkiem i oczkiem wodnym wymagającym oczyszczenia

·        Na terenie posesji państwa Jureckich (Wilcza Dolna) znajduje się nieczynny już młyn z pełnym wyposażeniem, obecnie niezagospodarowany

·        Na terenie posesji pana Mamoka (ul. Stawowa) utrzymana w stylu wiejskim – w ogrodzie znajduje się „wystawa” dawnych wiejskich sprzętów gospodarczych

 

Zabytki i pamiątki historyczne

·        Znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej – drewniany kościół z 1755 r. P. w. Świętego Mikołaja

·        Objęty ochroną konserwatorską cmentarz wraz z mogiłami z II Wojny Światowej – Grób Nieznanego Żołnierza i Grób Ofiar Likwidacji Obozu w Oświęcimiu

·        Kaplica przy cmentarna z figurką Świętego Józefa, obecnie pełniąca funkcję kostnicy

·        Objęta ochroną konserwatorską kapliczka „Na Górce”

 

Miejsca i osoby kultu

·        Głównymi miejscami kultu są: Kościół p. w. Świętego Mikołaja i kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej („Na Górce”)

·        Głównymi osobami kultu są: Święta Barbara, Święty Mikołaj, Święty Florian

 

Święta, Odpusty, Pielgrzymki

·        Obchody święta Niepodległości

·        Obchody święta górników – Barbórki 04.12.

·        Obchody święta Strażaków

·        Uroczystości odpustowe w Dniu Bożego Ciała

·        Uroczystości odpustowe kościelne w Dniu Świętego Mikołaja – 6. 12.

·        Sołectwo zlokalizowane jest na trasie Rybnickiej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15. 08). W czasie postoju pielgrzymki przez Wilczę, mieszkańcy dołączają się do niej

·        Obchody Świąt Świeckich: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Ojca, Dzień Dziecka połączone ze Świętem Sportu, Dzień seniora.

 

 

 

Tradycje, obrzędy, gwara

·        Obchody święta plonów – dożynki

·        Babski comber

·        Dekorowanie przez mieszkańców mostków w czasie dożynek

·        Przystrajanie trasy przejścia procesji Bożego Ciała

·        Polter abend – tłuczenie szkła na szczęście Młodej pary

·        Organizowanie mszy świętej polowej w czasie obchodów Bożego Ciała

·        Święcenie chleba, wina, owsa, kredy, wody

·        Większość mieszkańców to rdzenni Ślązacy, posługujący się, na co dzień gwarą śląską

·        Udział w „Gminnym Konkursie Gwary Śląskiej”

 

Legendy, podania i fakty historyczne

·        Legenda o wilkach – związana z nazwą miejscowości

·        Legenda o utopkach – związana z terenem zalewisk kopalnianych

·        Położenie Wilczy na Szlaku Bursztynowym wiodącym z południa Europy przez Bramę Morawską do Gdańska.

 

Specyficzne nazwy

·        Wilcza Górna (Ober Wilsha)

·        Wilcza Dolna (Nieder Wilsha)

·        Zidlongi

·        Lasoki

·        Nowsie

·        Jurów

·        Folwark

·        Wilczarnia

(położenie wyżej wymienionych terenów zostało wskazane na mapie stanowiącej załącznik do niniejszej inwentaryzacji zasobów)

 

 

 

 

Specyficzne potrawy:

Większość potraw wiąże się z kulturą i tradycją śląska, wśród nich wymienić można:

·        Kluski śląskie, rolada i modro kapusta

·        Krupnioki i żymloki

·        Chleb z umastą (Szpyrka)

·        Wodzionka

·        Smażonka

·        eintopf

·        Welflajsz

·        Kartofle i Kiszka

·        Żur

·        Kartofle i kwaska

 

Dawne zawody

·        Kowol

·        Szewiec

·        Kolorz (naprawa rowerów)

·        Dachdeker (dekarstwo)

 

Zespoły artystyczne i twórcy:

·        Zespół śpiewaczy „Wilczanki”

·        Pan Mamok – kołodziej (restaurator starych sprzętów gospodar


 

Infrastruktura społeczna

 

·        Boisko sportowe wraz z boiskiem przyszkolnym, muszlą koncertową i Domem Sportowca (budynkiem LKS – u) – główne centrum rekreacji, sportu i wypoczynku

·        Świetlica wiejska o niepełnym dostępie dla mieszkańców

·        Sala gimnastyczna w zespole Szkolno – Przedszkolnym udostępniona wszystkim mieszkańcom

·        Tereny wokół zbiornika „Cegelnia” – miejsce spotkań dla członków koła wędkarskiego i młodzieży

·        Parking za domem kultury – miejsce służące organizowaniu mniejszych liczebnie imprez kulturalno – tanecznych

·        Salki przy probostwie, całkowicie niewykorzystane na cele społeczne

·        Biblioteka Wiejska – ogólnodostępna, słabo wyposażona, bez dostępu do Internetu

·        Ośrodek Zdrowia z gabinetem pediatrycznym, ginekologicznym, stomatologicznym. W budynku brak windy, oraz jakichkolwiek ułatwień dla osób niepełnosprawnych

·        W okolicy ośrodka zdrowia znajduje się apteka – całość stanowi dobry kompleks medyczny

·        Na terenie sołectwa znajdują się ścieżki rowerowe – są dobrze utrzymane, łączą wieś ze wszystkimi okolicznymi miejscowościami, brak dobrego oznakowania tych ścieżek utrudnia poruszanie się po nich osób, które nie znają dobrze terenu.

 


 

Infrastruktura techniczna

 

Wodociągi, kanalizacja

·        Sołectwo jest w 100% zwodociągowane

·        Większość gospodarstw wyposażona jest w osadniki gnilne 3–komorowe

·        Na terenie sołectwa istnieją obecnie 3 oczyszczalnie ścieków:

-         Oczyszczalnia Ścieków Komunalnych zlokalizowana przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, z której korzysta 188 gospodarstw domowych

-         2 przydomowe oczyszczalnie ścieków na posesjach prywatnych

 

Drogi

Przez teren sołectwa przebiega:

·        Droga krajowa nr 78 (Chałupki – Rybnik – Gliwice) – zły stan nawierzchni, brak chodników

·        Droga powiatowa Pilchowice – Knurów, biegnąca główną ulicą wsi (Karola Miarki) – fatalny stan nawierzchni, tylko na 40% długości są położone chodniki,       na drodze występuje duże natężenie ruchu związanym z koncentracją lokalizacji przy niej obiektów użyteczności publicznej (kościół, szkoła, ośrodek zdrowia, centrum handlowe) jest ona jedną z najbardziej uczęszczanych dróg

·        Drogi gminne (ul. Grzonki, Stawowa, Krótka, Polna) w większości położone równolegle do ul. K. Miarki – wąskie, zły stan techniczny, brak chodników, miękkie pobocze

 

Parkingi

·        Parking „Na Górce” – zlokalizowany przy drodze krajowej nr 78, wyasfaltowany, nie w pełni przystosowany do samochodów ciężarowych

·        Parking za budynkiem wiejskiego domu kultury – dostosowany do samochodów osobowych, wybrukowany

·        „Dziki” parking obok cmentarza – nieutwardzony, trwają prace mające na celu dostosowanie go do potrzeb odwiedzających groby bliskich, planowane jest utworzenie 36 miejsc postojowych

 

Sieć telefoniczna i Internet

·        Antena radiowa usytuowana jest na budynku szkoły, co umożliwia łączność radiową z Internetem

·        Przez teren wsi przebiega podziemne łącze telefoniczne

·        Część mieszkańców korzysta z usług informatycznych oferowanych przez TPSA, 70 gospodarstw domowych korzysta z radiowych łącz internetowych. Obecny stan dostępności usług internetowych nie pokrywa zapotrzebowania mieszkańców

·        Szkoła posiada stałe łącze internetowe, jednakże jest ono wykorzystywane w ramach jej statutowej działalności

·        Brak Internetu w domu kultury, jednakże prowadzone są rozmowy w celu wyposażenia biblioteki wiejskiej w łącze internetowe

 

Telefonia komórkowa

·        Z każdego miejsca w sołectwie można swobodnie korzystać z usług oferowanych przez dostępnych na rynku operatorów telefonii komórkowych

 


Gospodarka, rolnictwo

 

Miejsca pracy

·        Większość mieszkańców pracuje w okolicznych przedsiębiorstwach i firmach zlokalizowanych na terenie ościennych miast: Knurów, Gliwice, Rybnik

·        Spora część mieszkańców była związana z działalnością kopalń. Obecnie utrzymują się z świadczeń pakietu socjalnego pracowników górnictwa i z emerytur

·        Niewielka część mieszkańców utrzymuje się z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Działalność ta to głównie świadczenie usług: samochodowe, handlowe

·        Do małych przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie sołectwa zaliczyć można:

-         PALTEX (produkcja palet drewnianych)

-         DROM

-         SPRĘŻARKA – produkcja sprężyn

-         Piekarnia SZYMURA ERWIN

-         Piekarnia SZYMURA WOJCIECH

-         Fermy kurze – produkcja jaj

-         Ogrodnictwa szklarniowe – produkcja kwiatów i warzyw

-         Szkółki krzewów i drzew

-         Stacja benzynowa

-         Zakłady fryzjerskie

-         Pracownia kuśnierska

-         Hurtownia firan wraz z pracownią krawiecką

-         Hurtownia pasmanteryjna

-         5 sklepów ogólno spożywczych

-         1 sklep z artykułami rolniczymi

-         DRAKO – sprzęt sanitarno – kanalizacyjny

-         2 sklepy wielobranżowe

-         1 sklep z artykułami szkolnymi, zabawkami, i kolektura TOTO lotka

 

 

Gastronomia

·        HUBERTUS – restauracja oferująca wysoki poziom usług, atrakcyjnie usytuowana

·        OLDBOY – kawiarnia, głównie przeznaczona dla młodzieży i sportowców

·        Bar „Na Górce” – oferuje dania szybkiej obsługi, obecnie modernizowany

 

Gospodarstwa rolne

·        Działalność rolnicza rozdrobniona zanika

·        Istnieje 15 gospodarstw rolnych wielohektarowych, dobrze wyposażonych w sprzęt rolniczym prowadzących działalność zgodnie z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ

·        Gospodarstwa rolne są dostosowywane do wymogów stawianych przez Unię Europejską

 

Uprawy, hodowle

·        Na terenie sołectwa prowadzone są plantacje pomidorów, truskawek, rzepaku, kukurydzy. Uprawiane jest przeżyto, owies, jęczmień, pszenica, ziemniaki

·        W hodowli gospodarskiej przeważa trzoda chlewna i bydło mleczne

·        Prowadzona jest hodowla gołębi pocztowych

·        W gospodarstwach domowych prowadzona jest hodowla drobnego inwentarza (kury, kaczki, gęsi, indyki)

 

Zasoby odnawialnych energii

·        Na terenie sołectwa znajdują się 3 pilotażowe poletka wierzby energetycznej


 

Środki finansowe i pozyskiwanie funduszy

 

 

·        Do stałych środków finansowych zaliczyć należy znajdującą się w Zarządzie Rady Sołeckiej kwotę stanowiącą iloczyn: 4, - zł * ilość mieszkańców

·        Dodatkowymi dochodami sołectwa są środki pozyskane w ramach organizacji lokalnych imprez kulturalnych i sportowych oraz datki przekazywane przez mieszkańców w ramach sponsoringu

·        Alternatywnym źródłem dochodu mogą być wszelakie konkursy organizowane przez samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki

 


 

Mieszkańcy (kapitał społeczny i ludzki)

 

Autorytety i znane postacie

·        Proboszcz

·        Były sołtys

·        Nauczyciele

·        Lekarze i pielęgniarki

·        Naukowcy – nauki biologiczne

·        Radni powiatowi i gminni

·        Laureaci konkursu „Wiedza o UE”

·        Młodzi mieszkańcy o umiejętnościach informatycznych

·        Duża ilość młodzieży akademickiej (różne kierunki)

·        Liczne związki i stowarzyszenia

-         Koło Gospodyń Wiejskich (KGW)

-         LKS „Wilki”

-         Ochotnicza Straż Pożarna (OSP)

-         Hodowcy Gołębi Pocztowych

-         Związek Hodowców Drobnego Inwentarza

-         Izba Rolnicza

-         Koło Emerytów i Rencistów

-         Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

-         Rada Parafialna

-         Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Gliwickiego (SNRRGPG)

-         Społeczny Związek Wędkarski

 

Kontakty zewnętrzne

·        Teren sołectwa swymi działaniami obejmuje lokalna prasa i radio jednakże brak większego zainteresowania z ich strony


 

Dostępne informacje o wsi

 

 

·        Kronika parafialna

·        Kronika szkolna

·        Kronika KGW

·        Informacje zawarte na stronach internetowych gminy, powiatu Gliwickiego i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów – www.pilchowice.pl, www.powiatgliwicki.pl, www.silesia.org.pl, www.odnowawsi.pl

·        Folder gminny, powiatowy

·        Przewodnik po ścieżkach rowerowych „Odyseja rowerowa”

 

Współpraca zagraniczna

·        Wyjazdy dzieci na kolonie letnie

·        Współpraca firmy DROM i PALTEX

·        Współpraca gołębiarzy

·        Indywidualne kontakty rodzin z mieszkańcami Europy

 

 

3.     OCENA MOCNYCH I SŁABYCH STRON MIEJSCOWOŚCI WILCZA.

 

 

 

SILNE STRONY

 

  1. Dobrze rozwinięta infrastruktura w sołectwie:

-         szkoła wraz z salą gimnastyczną i boiskami sportowymi

-         przedszkole z ogródkiem przedszkolnym

-         biblioteka wiejska

-         ośrodek zdrowia

-         apteka

-         świetlica wiejska

-         duża ilość prężnie działających organizacji

-         zabytki: kościół, cmentarz, kapliczka przydrożna, pałacyk z XVIIIw, młyn.

-         Dobrze rozwinięta sieć sklepów

-         Lokal „Hubertus”-gastronomiczny

-         „Bar na Górce” lokal gastronomiczny przy drodze krajowej z możliwością korzystania z parkingu

-         stacja paliw

-         atrakcyjne tereny: wyrobisko pocegielniane, lasy, drogi polne

-         imprezy o charakterze kulturalno obyczajowym: dożynki

 

SŁABE STRONY

 

  1. Brak boisk do siatkówki, koszykówki, tenisa.
  2. Brak ogólnodostępnego placu zabaw z urządzeniami sportowymi.
  3. Brak ogrodzenia boisk
  4. Zły stan sanitariatów przy boisku sportowym
  5. Słaba komunikacja wiejska
  6. Brak planu miejscowego zagospodarowania
  7. Biblioteka miejska o niskim standardzie-bez dostępu do internetu
  8. Wyeksploatowana sieć wodociągowa-częste awarie
  9. Słabe zainteresowanie młodzieży wizja swojej miejscowości.

 

 

 

4.     OPIS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

Planowane przedsięwzięcie podjęte przez mieszkańców Wilczy zaakceptowane przez zebranie wiejskie będzie polegało na rozbudowie i modernizacji terenów rekreacyjno-wypoczynkowych przy boisku sportowym. W ramach tego przedsięwzięcia planuje się:

         wykonanie placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców miejscowości Wilcza, które będzie stanowiło atrakcyjną alternatywę spędzania wolnego czasu poprzez naszych milusińskich, którzy nierzadko-w obliczu braku innych ciekawszych możliwości-przesiadują przed ekranami telewizorów bądź monitorami komputerów. Budowa placu zabaw dla dzieci jest przedsięwzięciem długofalowym, które ma służyć nie tylko jako plac zabaw ogólnodostępny dla dzieci ale także ma być wykorzystywany przez dzieci uczęszczające do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Wizją powstającego kompleksu zabawowo-sportowego jest pomysł na zdrowe wychowanie dzieci i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu przez całe rodziny. Miejscowość Wilcza jest miejscem atrakcyjnym nie tylko z uwagi na jej położenie, walory przyrodnicze i zabytkowe. Prowadzące przez Wilczą ścieżki rowerowe doprowadzą cyklistów do atrakcyjnego miejsca przy boisku sportowym.

         budowę boiska do plażowej piłki siatkowej które pomoże urozmaicić i zorganizować spędzanie wolnego czasu nie tylko mieszkańcom sołectwa Wilcza ale także mieszkańcom całej społeczności Gminnej jak również osobom zamieszkałym w ościennych miejscowościach poprzez organizowanie rozgrywek sportowych.

         remont sanitariatów, który przyczyni się nie tylko do podniesienia warunków higieniczno-sanitarnych na terenie istniejącego obiektu sportu i rekreacji, lecz również spowoduje podniesienie jego standardu do wymogów europejskich.

         urządzenie miejsca spotkań przy rożnie, które bez wątpienia będzie miało duży wpływ na integrowanie się mieszkańców.

 

5.     HARMONOGRAM PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

 

zakres zadań do wykonania w ramach etapu

planowany termin rozpoczęcia zadania (miesiąc/rok)

planowany termin zakończenia zadania

(miesiąc/rok)

termin złożenia wniosku

koszty projektu

Boisko siatkówki plażowej

 

04.2006

 

09.2006

 

12.2006

 

9.210,35

Rożno

 

04.2006

 

05.2006

 

12.2006

 

3.675,00

Plac zabaw dla dzieci

 

07.2006

 

09.2006

 

12.2006

 

25.200,00

Remont węzłów sanitarnych

 

05.2006

 

10.2006

 

12.2006

 

21.914,66

                                                                                        RAZEM NETTO

                                                                             

                                                                                                             VAT

                                                        

                                                                                       RAZEM BRUTTO

60.000,01

13.200,01

73.200,01

 

 

6.      SZACUNKOWY KOSZTORYS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA