Załącznik do Uchwały Nr XXV/171/05

Rady Gminy Pilchowice z dnia 14 kwietnia 2005 r.

 

Zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż 3 lata obowiązujące na terenie Gminy Pilchowice

§ 1

Zasady dotyczą gospodarowania:

 

  1.  Nieruchomościami zabudowanymi.

  2.  Nieruchomościami przeznaczonymi na cele zabudowy.

  3. Innymi gruntami.

§ 2

Rada Gminy upoważnia Wójta do obrotu nieruchomościami stanowiącymi  własność Gminy Pilchowice.

§ 3

Obrót nieruchomościami, o którym mowa w § 2 ust. 1 następuje w drodze Zarządzenia Wójta Gminy określającego formę i warunki tego obrotu oraz zawarcie wymaganej prawem umowy cywilno-prawnej.

§ 4

1. Obrót nieruchomościami będącymi własnością gminy może nastąpić w formie:

-   sprzedaży

-   zrzeczenia się

-   oddania w użytkowanie wieczyste

-   najmu

-   dzierżawy

-   użyczenia

-   oddania w trwały zarząd

-   oddania w zarząd

-   obciążenia ograniczonymi prawami rzeczowymi

-   wnoszenia jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek prawa handlowego

-   darowizny na cele publiczne a także dokonanej między Skarbem Państwa a Gminą

     i jednostką samorządu terytorialnego

-   oświadczenia o skorzystaniu z prawa pierwokupu

-   innych czynności przewidzianych przepisami prawa.

2. Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości będących własnością Gminy Pilchowice, a także sprzedaż wolnych budynków następuje w drodze przetargu, natomiast
w drodze bezprzetargowej w przypadku, gdy jest:

a)  zbywana na rzecz osoby, której przysługuje na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami pierwszeństwo w jej nabyciu,

b)   zbycie następuje między Skarbem Państwa a Gminą oraz między Gminą a inną jednostką samorządu terytorialnego,

c)   jest zbywana na rzecz osób fizycznych i osób prawnych, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z  działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego

d) zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny,

e)  sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz wieczystego użytkownika,

f)     przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości,

g)  ma stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki albo wyposażenie nowo tworzonej państwowej lub samorządowej osoby prawnej, lub majątek tworzonej fundacji,

h) jest zbywana na rzecz zarządzającego specjalną strefą ekonomiczną, na której terenie jest położona,

i) przedmiotem zbycia jest udział w nieruchomości, a zbycie następuje na rzecz innych współwłaścicieli nieruchomości

j) jest zbywana na rzecz kościołów i związków wyznaniowych, mających uregulowane stosunki z państwem na cele działalności sakralnej.

  3. Wójt Gminy ogłasza, organizuje i przeprowadza przetarg zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r.

   4. Jeżeli pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym w terminach określonych w art. 39 ustawy o gospodarce nieruchomościami przeprowadza się drugi  przetarg, w którym Wójt Gminy ustala cenę wywoławczą w wysokości niższej niż wartość nieruchomości, jednak nie niższej niż 50% tej wartości.

     Jeżeli drugi przetarg zakończył się wynikiem negatywnym cenę nieruchomości ustala powołana przez Wójta Gminy komisja w rokowaniach z nabywcą w wysokości nie niższej niż 40% jej wartości.

5. Cena nieruchomości sprzedanej w drodze przetargu podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność.

6. Przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej, o której mowa w pkt 2 cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, a jeżeli jest sprzedawana w celu realizacji roszczeń przysługujących na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami lub odrębnych przepisów, cenę nieruchomości ustala się w wysokości równej jej wartości.

  7. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej lub w drodze rokowań,

o których mowa w art. 37 ust. 2 i 3 oraz w art. 39 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami może zostać rozłożona na raty, na czas niedłuższy niż 10 lat.

Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli NBP. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach określonych w umowie. Wierzytelność Gminy podlega zabezpieczeniu, przez ustanowienie hipoteki..

 

§ 5

 

1. Wójt Gminy ma prawo do obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy ograniczonymi prawami rzeczowymi - prawem użytkowania i służebnościami.

2. Opłaty z tytułu obciążenia nieruchomości ustala się w umowie o ustanowieniu ograniczonego prawa rzeczowego.

 

§ 6

Wójt Gminy ma prawo doliczyć do ceny nieruchomości koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

 

§ 7

 

  1. Nieruchomości mogą być oddawane osobom fizycznym i prawnym w dzierżawę lub najem.

2. Oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę następuje w drodze przetargu z zastrzeżeniem § 8.

§ 8

 

  1. Nieruchomości komunalne mogą być oddawane w najem lub dzierżawę bez przetargu w przypadkach gdy:

     - wykorzystywane są wyłącznie na cele rolne,

     - wynajmowane lokale użytkowe znajdują się w obiektach oświatowych, kulturalnych i sportowych,

     - lokale wynajmowane są jednostkom służby zdrowia, placówkom oświatowym i kulturalnym, administracji rządowej i samorządowej, służbom publicznym, stowarzyszeniom i organizacjom politycznym i społecznym, a także lokali ważnych z uwagi na funkcjonowanie i rozwój gminy.

  2. Oddanie nieruchomości następuje na pisemny wniosek zainteresowanego.

  3. Osobom będącym dotychczasowymi posiadaczami na podstawie umów zawartych z Gminą przysługuje pierwszeństwo w zyskaniu terenu bądź lokalu w najem lub dzierżawę w trybie bezprzetargowym. W przypadku nie powiadomienia Gminy w terminie określonym w umowie o zamiarze dalszej dzierżawy lub najmu o wyborze najemcy lub dzierżawcy decyduje kolejność wpływu wniosków.

4. Stawki czynszu dzierżawnego ustala Wójt Gminy w drodze zarządzenia.

5. W umowach należy zamieszczać przepisy umożliwiające aktualizację wysokości czynszów najmu lub dzierżawy.

§ 9

 

1.  Wójt Gminy nabywa nieruchomości odpłatnie lub nieodpłatnie na rzecz Gminy do gminnego zasobu nieruchomości, jeżeli:

a) są niezbędne do realizacji zadań własnych Gminy w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ((j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) lub celów publicznych,

       b)  wcześniej zostały zajęte na cele komunalne,

       c)  następuje zniesienie współwłasności lub współużytkowania wieczystego pomiędzy Gminą a innymi osobami prawnymi lub osobami fizycznymi,

       d)  następuje zamiana nieruchomości,

       e)  są przedmiotem darowizny,

       f)  umożliwi to ich zagospodarowanie w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki.

  2. Wójt Gminy ma prawo określenia ceny odpłatnego nabycia nieruchomości w drodze rokowań pomiędzy zainteresowanymi stronami. Cena ustalona nie może przekraczać wartości nieruchomości.

 

§ 10

 W sprawach nie uregulowanych w niniejszych zasadach mają zastosowanie przepisy ustawy  z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.