UZASADNIENIE

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2003 Nr 80 poz. 717 z późniejszymi zmianami) przedmiotem uchwalania przez Radę Gminy Pilchowice jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Pilchowice, obejmujący część terenów sołectw: Pilchowice, Wilcza, Leboszowice.

Podstawą sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa powyżej jest:

         Uchwała NR XXVIII/200/05 Rady Gminy Pilchowice z dnia 8 września 2005 roku w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

         Uchwała Nr XXXIV/241/06 Rady Gminy Pilchowice z dnia 20 kwietnia 2006 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XXVIII/200/05 Rady Gminy Pilchowice o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Projekt w/w planu miejscowego został wykonany zgodnie z procedurą sporządzania planu, ustaloną przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w art. 17-20.

Formą zapisu ustaleń projektu planu jest tekst uchwały Rady Gminy Pilchowice, do której załącznikami są:

           rysunek planu stanowiący część graficzną 1a i część graficzną 1b (załącznik graficzny nr 1),

           rozstrzygnięcie Rady Gminy Pilchowice dotyczące sposobu rozpatrzenia uwag do projektu niniejszego planu wniesionych w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu (załącznik nr 2),

           rozstrzygnięcie Rady Gminy Pilchowice dotyczące sposobu realizacji zapisanych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasad ich finansowania (załącznik nr 3).

W/w projekt planu zgodnie z wymogami ustawowymi respektuje ustalenia „Studium...” (na zasadzie zgodności ustaleń planu ze wskazaniami „Studium”), powiązania z obszarami sąsiadującymi oraz uwzględnia wszystkie możliwe do wprowadzenia odpowiednio wnioski i uwagi złożone do planu, to jest takie, które są zgodne z przepisami odrębnymi i nie wymagają zmian „Studium...”.

Na etapie wyłożenia projektu w/w planu do publicznego wglądu wpłynęły 22 uwagi, z czego 12 zostało uwzględnionych w całości, 7 zostało uwzględnionych częściowo, 3 nie zostały uwzględnione przez Wójta Gminy Pilchowice.

Zapisy regulujące w/w rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne respektują wymagania określone w przepisach obowiązujących, w tym w szczególności dotyczące poszanowania ładu przestrzennego, rozumianego zgodnie z definicją w art. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym tj.: „takiego ukształtowania przestrzeni, które tworzy harmonijną całość oraz uwzględnia w uporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe oraz kompozycyjno-estetyczne”.

Ustalenia w przedstawionym do uchwalenia planie są formowane poprzez określenie nakazów, zakazów, dopuszczeń i ograniczeń w zagospodarowaniu terenów (zgodnie z ustawowymi wymaganiami zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) i stanowią w szczególności o:

           zasadach ochrony i kształtowania ładu przestrzennego,

           wymaganiach wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych,

           parametrach i wskaźnikach kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu

 

Dokumentacja formalno - prawna planu, będąca podstawą do stwierdzenia przez Wojewodę jego zgodności z prawem, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (§ 12) zawiera:

1)   uchwałę Rady Gminy o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego;

2)   ogłoszenie prasowe i obwieszczenia o przystąpieniu do sporządzenia planu;

3)   zawiadomienia instytucji i organów właściwych do uzgodnienia i opiniowania projektu planu miejscowego o przystąpieniu do jego, wraz z dowodami doręczenia;

4)   wykaz wniosków złożonych do planu miejscowego;

5)   rozstrzygnięcia organu sporządzającego projekt planu miejscowego w sprawie rozpatrzenia wniosków, o których mowa w pkt 4;

6)   wykaz materiałów planistycznych sporządzanych w trakcie prac nad planem, wraz z wnioskami wynikającymi z ich analizy;

7)   wykaz materiałów planistycznych sporządzonych na podstawie przepisów odrębnych;

8)   prognozę skutków finansowych uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

9)   dowody przekazania projektu planu miejscowego do zaopiniowania i uzgodnień;

10)  wykaz opinii do projektu planu miejscowego;

11)  wykaz uzgodnień projektu planu miejscowego;

12)  zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze;

13)  prognozę oddziaływania na środowisko;

14)  ogłoszenie prasowe i obwieszczenie o wyłożeniu projektu planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu, wraz z dowodami ich ogłoszenia;

15)  protokół z dyskusji publicznej nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami;

16)  wykaz uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu miejscowego;

17)  rozstrzygnięcia organu sporządzającego projekt planu miejscowego w sprawie rozpatrzenia uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu miejscowego;

18)   uchwałę Rady Gminy o uchwaleniu planu miejscowego, wraz z załącznikami i uzasadnieniem;

19)   informację o składzie zespołu autorskiego opracowującego projekt planu wraz z aktualnym zaświadczeniem o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

 

Po uchwaleniu, jako akt prawa miejscowego, plan stanowić będzie instrument do prowadzenia bieżącej polityki inwestycyjnej na obszarze objętym planem.