Załącznik nr 4 do Uchwały Nr XV/92/07

Rady Gminy Pilchowice z dnia 27 grudnia  2007 r.

 

 

REGULAMIN SZCZEGÓŁOWYCH WARUNKÓW OBLICZANIA

I WYPŁACANIA WYNAGRODZENIA ZA GODZINY PONADWYMIAROWE

ORAZ GODZINY DORAŹNYCH ZASTĘPSTW

 

 

  1. Nauczycielowi mogą być przydzielone godziny pracy ponadwymiarowej tylko na zasadach określonych w przepisach Karty Nauczyciela.
  2. Wynagrodzenia za jedną godzinę ponadwymiarową i doraźnych zastępstw ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego zgodnego z osobistym zaszeregowaniem z uwzględnieniem dodatku za trudne warunki pracy, przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć obliczonego wg pkt 3 niniejszego Regulaminu.
  3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w pkt 2 oblicza się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych określony w Karcie Nauczyciela przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
  4. Wysokość stawki za 1 godzinę ponadwymiarowo i doraźnych zastępstw podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
  5. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
  6. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z:

a)      zawieszeniem zajęć z powodu epidemii, mrozów lub klęsk żywiołowych

b)      wyjazdem dzieci na wycieczkę, zieloną szkołę lub inną imprezę organizowaną przez szkołę,

c)      konferencjami metodycznymi i rekolekcjami dla dzieci.

            -  traktuje się jako godziny faktycznie odbyte

7.      Jeżeli nauczyciel nie mógł zrealizować zajęć z powodów leżących po stronie ucznia objętego nauczaniem indywidualnym, przy ustalaniu wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe traktuje się za wykonane godziny zajęć przypadające w pierwszym dniu niezdolności dziecka do podjęcia nauki.

8.      Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar określony w Karcie Nauczyciela pomniejszony o 1/5 tego wymiaru lub 1/4 , gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy, za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy.
Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

9.      Za zajęcia dydaktyczno – wychowawcze lub opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie stanowiące równowartość 4 godzin ponadwymiarowych za każdy dzień.