GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI

I ROZWIĄZYWANIA  PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

ORAZ  PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII          

NA 2009 ROK

 

Celem programu jest zmniejszenie skali nadużywania alkoholu, ograniczenie jego negatywnych skutków, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz wczesna profilaktyka i edukacja w zakresie uzależnień.

Aby osiągnąć powyżej zdefiniowany cel Gmina Pilchowice realizuje  następujące zadania :

 

1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.

 

2. Udzielenie rodzinom w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

 

3.  Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii , w szczególności dla dzieci i młodzieży.

 

4.  Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych i problemów narkomanii.

 

5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem zakazu reklamy, zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym oraz kontroli przestrzegania zasad obrotu tymi napojami.

 

Źródłem finansowania ww. zadań są środki budżetowe pochodzące z opłat z tytułu wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

 

Priorytetem Gminnego Programu na 2009 rok jest stworzenie możliwości finansowania działalności punktu konsultacyjnego oraz działań podejmowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych .

 

Punkt konsultacyjny udziela pomocy osobom uzależnionym, współ uzależnionym oraz członkom ich rodzin. Punkt mieści się w Pilchowicach przy ulicy Dworcowej 8.

W punkcie zatrudniony jest psycholog oraz instruktor terapii zajęciowej, którzy wespół z członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podejmują następujące działania w zakresie:

 

-  pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej, psychospołecznej oraz prawnej poprzez:

-    przeprowadzanie wywiadów środowiskowych oraz kierowanie na badanie pozwalając ustalić stopień uzależnienia od alkoholu,

-  diagnozowanie osób i zgłaszanie problemów wynikających z nadużywania alkoholu poprzez konsultacje indywidualne,

-  kierowanie do sądu wniosków o wszczęcie postępowania w sprawach zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu,

-    udzielanie pomocy psychologicznej,

-    współpraca z Ośrodkami Zdrowia na terenie Gminy.

 

Na terenie Gminy Pilchowice nie działa Zakład Lecznictwa Odwykowego.

W związku z powyższym Gmina Pilchowice zapewnia dostęp swoim mieszkańcom do usług Lecznictwa Odwykowego w Toszku, Gorzycach oraz Parzymiechach, a także w Ośrodkach Profilaktyki Leczenia  Uzależnień w Gliwicach oraz Knurowie. Do Ośrodków tych kieruje lekarz pierwszego kontaktu z poradni na terenie Gminy.

 

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podejmuje następujące działania:

 

-  w zakresie ochrony przed przemocą  w rodzinie poprzez :

-  działanie w ramach „Niebieskiej karty”,

-  współpracę z Prokuraturą, Sądem Rejonowym, Policją oraz Ośrodkiem Pomocy   Społecznej,

-  prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

                  

-  w zakresie profilaktyki, edukacji i działalności  informacyjnej poprzez:

- prowadzenie na terenie szkół i innych placówek oświatowych programów  profilaktycznych w szczególności: „Trzeci elementarz, czyli program siedmiu  kroków”, „Program Domowych Detektywów”, ,,Noe”, „Debata”, ,,Narkotykowe Dylematy”, 

- organizowanie szkoleń z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów  alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii,        

-  zakup i rozpowszechnianie  literatury tematycznej oraz programów  profilaktycznych  traktujących o problemach uzależnień,

-  uczestnictwo w ogólnopolskich kampaniach profilaktycznych a w szczególności    kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”,

- organizacja konkursów w zakresie wiedzy tematycznej, profilaktyki,  promocji    zdrowia i życia bez nałogów,

-  zagospodarowanie wolnego czasu i organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży w okresie ferii letnich i zimowych,

- finansowanie różnych form spędzania wolnego czasu opartego na zdrowym i bezalkoholowym stylu życia dla mieszkańców Gminy Pilchowice, poprzez współpracę z placówkami oświatowymi, radami sołeckimi polegającą na:

   organizowaniu terenów zabaw i rekreacji przeznaczonych dla dzieci i młodzieży,

   wyposażenie w sprzęt sportowy, rekreacyjny oraz dydaktyczny placówek oświatowych, świetlic oraz obiektów sportowych,

-  finansowanie zakupu publikacji i czasopism związanych z problematyką uzależnień dla bibliotek szkolnych, biblioteki gminnej oraz świetlic,

-  organizowanie spektakli teatralnych dotyczących problemów uzależnień,

- organizowanie i finansowanie programu informacyjno – edukacyjnego dla osób pracujących z osobami uzależnionymi,

- propagowanie w miejscach publicznych informacji o szkodliwości spożywania alkoholu i innych środków odurzających oraz zakazie podawania i sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym (plakaty, ulotki informacyjne, gazetki ścienne),

-  organizowanie imprez sportowych, wycieczek krajoznawczych oraz zabaw rekreacyjno – wypoczynkowych,

-  podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym przeznaczonych dla rodziców,

- podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych oraz działań kontrolnych i interwencyjnych.

 

 

-  w zakresie wspomagania instytucji, stowarzyszeń oraz osób  fizycznych poprzez :

- dofinansowanie szkoleń, kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi, młodzieżą oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia zajęć profilaktycznych dla    nauczycieli oraz pedagogów,

- spotkanie z rodzicami (wywiadówka informacyjno – szkoleniowa) na temat środków psychoaktywnych,

- udzielanie dotacji Domom Pomocy Społecznej, Ludowym Klubom Sportowym,     Instytucji Kultury na realizację zadań wynikających z niniejszego programu,    a w szczególności: „Gminna Liga Tenisa Stołowego”, „Gminna Liga    Trampkarzy”, „Mistrzostwa Gminy w Narciarstwie Alpejskim”, ,,Mistrzostwa     Gminy w pływaniu”, zagospodarowanie wolnego czasu i organizacja wypoczynku    dla dzieci i młodzieży w okresie ferii letnich i zimowych,

- współpraca z organizacjami kościelnymi i innymi organizacjami pozarządowymi w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

 

- w zakresie przestrzegania przepisów ustawy poprzez :

- wspólne interwencje z Policją wobec łamania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w tym: sprzedaży alkoholu nieletnim, nietrzeźwym na kredyt lub pod zastaw, picia alkoholu w sklepie i w obrębie sklepu,

- prowadzenie działań kontrolnych w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

 

Z opłat z tytułu wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych finansowane są szkolenia, materiały i usługi oraz zwrot kosztów podróży dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Ustala się :

-  miesięczne wynagrodzenie dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w kwocie 300,00 zł brutto,

- miesięczne wynagrodzenie dla Przewodniczącego Komisji w kwocie 900,00 zł brutto.

Za każdą nieobecność w posiedzeniu komisji potrąca się 20% wynagrodzenia miesięcznego.

 

Organem realizującym cele i zadania wynikające z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Proces wdrażania Gminnego Programu Profilaktyki na rok 2009, będzie przebiegać zgodnie z uwarunkowaniami kulturowymi, społecznymi, prawnymi i ekonomicznymi w Gminie Pilchowice. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dołoży wszelkich starań by edukacja na temat problemów alkoholowych i narkotykowych była nadal prowadzona od okresu wczesnoszkolnego do wieku dojrzałego. Zapewnienie edukacji oraz budowanie wsparcia dla działań na rzecz zdrowia publicznego, mającego na celu zapobieganie szkodom spowodowanym przez alkohol.