Załącznik Nr 1 do uchwały Nr XIII/88/04

Rady Gminy Pilchowice z dnia 12.II.2004r.

 

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI

I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

NA 2004 ROK

 

Rada Gminy w Pilchowicach świadoma zagrożeń, jakie niesie nadużywanie napojów alkoholowych dla normalnego funkcjonowania społeczności lokalnej i uznając trzeźwość za niezbędny warunek normalnego i materialnego dobra mieszkańców Gminy, przyjmuje niniejszy Program, jako podstawę do podjęcia wszelkich działań profilaktycznych i kontroli lokalnego rynku napojów alkoholowych.

 

   Działanie władz i jednostek administracyjnych, w tym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma na celu:

 

v     Zapobieganie powstawania nowych przypadków uzależnień na terenie Gminy, poprzez kształtowanie świadomości mieszkańców, a w szczególności młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów w zakresie spraw związanych z problemem alkoholowym.

v     Zmniejszenie przestępczości oraz aktualnych problemów związanych z naruszeniem prawa i porządku publicznego w stanie nietrzeźwym.

v     Zmniejszenie rozmiarów naruszenia praw na rynku alkoholowym, poprzez wzmożenie kontroli przestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim.

v     Zmniejszenie ilości i dolegliwości alkoholowych zaburzeń życia rodzinnego.

v     Zwiększenie liczby ofert skierowanych do środowisk trudnych w dziedzinie podnoszenia kwalifikacji własnych, rekreacji, turystyki i kultury.

 

Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych Gminy. W szczególności zadania te obejmują:

 

v     Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu.

v     Prowadzenie profilaktycznej działalności wychowawczo- informacyjnej i edukacyjnej dla osób uzależnionych a w szczególności dla dzieci i młodzieży, oraz promowanie zdrowego stylu życia.

v     Udzielanie rodzinom oraz osobom z problemem alkoholowym pomocy psychologicznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

v     Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym oraz kontrolę przestrzegania zasad obrotu tymi napojami.

v     Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

 

Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Rada Gminy przyjmuje zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do realizacji na rok 2004.

Diagnoza stanu problemów alkoholowych, stanowi podstawę do skonstruowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dostosowanego do potrzeb lokalnych na 2004 r.

 

Gmina Pilchowice liczy 10 118 mieszkańców w siedmiu sołectwach.

Uchwałą Rady Gminy określa się liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu z wyjątkiem piwa, przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży.

Miejsca sprzedaży napojów alkoholowych, są zgodne z „Zasadami usytuowania” na terenie Gminy, punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Liczba punktów sprzedaży oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych powinna być dostosowana do potrzeb ograniczenia dostępności alkoholu określanych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Zgodnie z wykazem na terenie Gminy znajduje się ogółem 52 punkty sprzedaży napojów alkoholowych z rozbiciem na sklepy-34, gastronomia-18

 

Zgodnie z zestawieniem statystycznym w 2003 roku wydano 44 zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży z rozbiciem na:

 

Zezwolenie na sprzedaż w detalu (sklepy):

a)      Piwo do 4,5 %                      -  20 

      b)  Wino od 4,5 % do 18 %       -  9

c)   Wódka powyżej 18 %          -  7

Razem                                  -   36

 

Zezwolenie na sprzedaż i podawanie (gastronomia):

a)   piwo do 4,5 %                     -   3

b)  wino od 4,5 % do 18 %        -   3

a)     wódka powyżej 18 %           -   2

Razem                                  -   8

 

Porównując zestawienie z rokiem poprzednim zwiększyła się o 4 ilość wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, w sklepach o 8, w gastronomii pomniejszyła się o 4

 

W 2003 roku nie odnotowano cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepie i gastronomii.

 

Z zestawienia czynności podjętych przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Knurowie w stosunku do mieszkańców Gminy Pilchowice znajdujących się pod wpływem alkoholu za okres 2003 roku wynika:

 

1. Liczba podjętych interwencji:

         Ogółem                                        -                  115

           W tym domowych                                  -                      69

W stosunku do nietrzeźwych                            -                      46

Zatrzymano w izbie wytrzeźwień                     -                      30   osób

2.      Nie zatrzymano nietrzeźwych sprawców przestępstw kryminalnych.

3.      Zatrzymani nietrzeźwi sprawcy przestępstw drogowych:

           Ogółem                                                              -                      4

           Kierujący pojazdami mechanicznymi               -                      2

           Kierujący rowerami                                           -                      2

  

Porównując problem nietrzeźwości w miejscach publicznych (przestępstwo i wykroczenie) stwierdza się, że w roku 2003 problem ten zwiększył się o 32 interwencje w stosunku do roku 2002.

 

Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dwa razy do roku i w razie konieczności, przeprowadzają zgodnie z upoważnieniem Wójta Gminy kontrole objazdowe punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

        Kontrole odbywają się pod kątem:

- ważności zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i przestrzegania warunków określonych w zezwoleniu;

- czy w miejscach sprzedaży napojów alkoholowych znajdują się informacje o szkodliwości spożywania napojów alkoholowych oraz zakazie sprzedaży tych napojów osobom nietrzeźwym i nieletnim, na kredyt lub pod zastaw.

- czy punkty sprzedaży posiadają informacje o zakazie picia alkoholu w sklepie i obrębie sklepu

 

Uwzględniając skalę problemów alkoholowych w Gminie Pilchowice i skutki nadużycia alkoholu wśród dorosłych, dzieci i młodzieży Zespół do spraw uzależnień we współpracy z Punktem konsultacyjnym działającym na naszym terenie podjął pracę nad zmniejszeniem problemów alkoholowych oraz zaburzeń życia rodzinnego (przemocy i zaniedbania) przez zwiększenie skuteczności interwencji prawno-administracyjnej.

          W roku 2003 przeprowadzono 28 rozmów indywidualnych i udzielono pomocy psychologicznej osobom uzależnionym i współ uzależnionym od alkoholu. Wpłynęły 7 wniosków o leczenie odwykowe, przeprowadzono 7 wywiadów środowiskowych. Skierowano 14 osób na rozmowy z biegłym sądowym i skierowano 4 wnioski do sądu o leczenie przymusowe.

          Z Ośrodka Pomocy Społecznej w Pilchowicach otrzymaliśmy dane dotyczące wspierania rodzin z grupy podwyższonego ryzyka. W 2003 roku liczba rodzin objęta pomocą okresową lub doraźną wynosiła 414  rodzin. Natomiast liczba objętych pomocą w związku z nadużywaniem alkoholu dotyczyła 43 rodzin. Procent środków przeznaczonych dla rodzin, w których występuje problem alkoholowy wyniósł 9 % ogólnych wydatków Ośrodka Pomocy Społecznej. Dożywianiem było objętych 45 dzieci z rodzin alkoholowych, a wszystkich dzieci dożywianych było 180.

          W 2003 roku przeprowadzono wiele ciekawych programów profilaktycznych. W programach uczestniczyły dzieci, młodzież, rodzice i wychowawcy. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt: „Ufio z Zielonej Planety” organizowanym przez „Teatr Grecki Katharsis” z Krakowa. Uczestniczyło 307 dzieci.

         Dla uczniów I klas gimnazjalnych przeprowadzono program profilaktyka uzależnień pt:„Debata” lekcje o zdrowiu i środkach uzależniających- tytoń, w którym uczestniczyło 130 uczniów. Program ten przeprowadziła Pracownia Psychoedukacji, Profilaktyki :”Pro-Vita”z Gliwic.

          Zrealizowano spektakl dla młodzieży III klas gimnazjalnych pt: „Kolejka”, na temat alkoholu i narkotyków, w którym uczestniczyło 99 młodzieży.

          Zorganizowano w okresie wakacji obóz socjoterapeutyczny do Janowa Lubelskiego, dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych. W obozie uczestniczyło 39 uczniów.

          Przeprowadzono program profilaktyczny pt: „Sklep/ lokal przyjazny młodzieży” Program realizowany był w 52 sklepach i lokalach na terenie Gminy Pilchowice dla zatrudnionych tam sprzedawców i pełniących rolę sprzedawców właścicieli punktów sprzedaży alkoholu oraz klientów sklepu i gości lokali obecnych w czasie realizacji programu.

           Szkolenie przeprowadziła Pracownia Psychoedukacjna: „Pro-Vita” z Gliwic.

           Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji z Gliwic z upoważnienia Starostwa Powiatu Gliwickiego przeprowadzili objazd punktów sprzedaży napojów alkoholowych w Gminie Pilchowice, w którym brało udział:

-         2 przedstawicieli z Komendy Policji- z Gliwic i Knurowa.

-         Członek GKRPA – osoba wydająca zezwolenia z ramienia Urzędu

-         Przewodnicząca GKRPA

           Przyznano po 2,5 tyś. zł. dla 2 Domów Pomocy Społecznej w Kuźni Nieborowskiej i Pilchowicach na zajęcia socjoterapeutyczne.

           Zakupiono sprzęt na plac zabaw dla dzieci w dwóch sołectwach w wysokości  5000zł.

           Wydelegowano 2 osoby na szkolenie w Ustroniu. Tematem seminarium było Rozwiązywanie problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych.

            Zorganizowano wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka”. W wycieczce uczestniczyło 49 osób.

            Komisja przeznaczyła dla wszystkich szkół, podstawowych i gimnazjalnych naszej Gminy kwotę 13 000 zł. na zakup sprzętu dla rozwoju zainteresowań i efektywnego spędzenia wolnego czasu uczniów.

            Przeznaczono kwotę 1800 zł. na doposażenie świetlicy wiejskiej.

            Udzielono dotacji na zakup sprzętu sportowego dla „Górnośląskiej Szkoły Sztuk Walk” działającej na terenie naszej gminy w wysokości 1500 zł.

            Przeprowadzono sondaż uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, obrazujący ilu uczniów ma już za sobą pierwsze próby picia alkoholu.

 

Na 822 uczniów ankietowanych, do picia alkoholu przyznaje się średnio 56% uczniów. Biorący udział w sondażu 436uczniów szkół podstawowych na pytanie: „Czy próbowałeś lub piłeś kiedyś alkohol” 28% odpowiedziało „Tak”. Na to samo pytanie na 386uczniów klas gimnazjalnych od I-III odpowiedziało „Tak” aż 94%  Z sondażu wynika, że większość uczniów ma już za sobą pierwsze próby picia alkoholu. Po alkohol sięgają chłopcy i dziewczęta (chłopcy 57%, dziewczęta 43%).

Problemy wynikające z picia alkoholu przez dzieci i młodzież, stanowią obecnie jedną z najważniejszych kwestii społecznych. Celem programu jest zmniejszenie tych rozmiarów poprzez przeprowadzenie jak najwięcej programów profilaktycznych

 

          Zadania o których mowa realizowane są w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

  

1. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej dla osób uzależnionych i ich rodzin.

v  Prowadzenie stałego systemu informacji na temat działań podejmowanych na terenie Gminy w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych np.: zakup i rozpowszechnianie literatury, informatorów, broszur i plakatów, stałej rubryki informacyjnej w lokalnej gazecie. Informacje tego rodzaju działalności oraz dostępnych miejscach i formach pomocy powinny znajdować się na tablicach informacyjnych, w Ośrodku Pomocy Społecznej, Ośrodkach Zdrowia, Policji, parafiach i w siedzibach organizacji pozarządowych.

v  Dofinansowanie pracy terapeutycznej z konkretnym programem pomocy psychoterapeutycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szczególności w rodzinach z problemem alkoholowym.

                 - w ramach pracy Punktu Konsultacyjnego

- w ramach obozów socjoterapeutycznych

- w ramach zajęć sportowych i rekreacyjnych

v  Dofinansowanie konkursów organizowanych przez szkoły i placówki kulturalne o tematyce poświęconej profilaktyce i promocji „Zdrowego Stylu Życia”

v  Finansowanie i organizowanie różnych form spędzania wolnego czasu, opartego na zdrowym i bezalkoholowym stylu życia dla mieszkańców Gminy Pilchowice, poprzez współpracę ze szkołami, Domami Opieki Społecznej, Ludowymi Klubami Sportowymi i placówkami kulturalnymi, poprzez zakup sprzętu i wyposażenia oraz organizowanie wycieczek integracyjnych.

v  Dofinansowanie i organizowanie międzyszkolnych konkursów artystycznych. Opracowanie regulaminu konkursu.

v  Organizowanie i dofinansowanie zajęć wczesnoszkolnych szkół podstawowych I-III w celu zmniejszenia problemu alkoholizmu .                                              

v  Promowanie akcji bezalkoholowych i pozytywnych wzorców zachowań poprzez organizowanie i finansowanie imprez sportowych, wycieczek krajoznawczych, wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz zabaw rekreacyjno- wypoczynkowych.

v  Finansowanie i organizowanie na terenie szkół i innych placówek oświatowo- wychowawczych, programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, mianowicie „Trzeci Elementarz” czyli program „7 kroków” dla uczniów szkół podstawowych, „Debata” dla klas gimnazjalnych oraz innych programów profilaktycznych.

v  Realizacja spektakli teatralnych i edukacyjno- profilaktycznych, na które składa się również spotkanie z pedagogiem, spotkanie z osobą dającą świadectwo oraz rozmowy indywidualne z młodzieżą dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.

v  Wspólne interwencje z Policją wobec łamania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w tym: sprzedaż alkoholu nieletnim i nietrzeźwym na kredyt lub pod zastaw, picia alkoholu w sklepie i obrębie sklepu.

v  Przeprowadzanie kontroli mających na celu ustalenie czy w miejscach sprzedaży napojów alkoholowych znajdują się informacje o szkodliwości spożywania alkoholu oraz o zakazie sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym i nieletnim

v  Finansowanie i organizowanie obozów terapeutycznych letniego i zimowego prowadzonych według określonego programu terapeutycznego w zakresie terapii uzależnienia od alkoholu.

2.   Zwiększenie dostępności terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.

v  Współpraca z : Ośrodkiem Profilaktyki i Leczenia Uzależnień, służbami prewencyjnymi Policji oraz wymiarem sprawiedliwości, polegająca na podejmowaniu czynności zmierzających do leczenia i rehabilitacji.

v  Opłacanie kosztów zajęć socjoterapeutycznych w trakcie zajęć w świetlicach szkolnych dla osób posiadających udokumentowanie kwalifikacji z zakresu terapii uzależnienia od alkoholu.

v  Kontynuowanie kampanii „Dziecko Bez Przemocy” mającej na celu rozwijanie działalności na rzecz dzieci krzywdzonych i zaniedbywanych w rodzinach patologicznych.

v  Udostępnianie rzetelnej informacji o możliwości korzystania z bezpłatnej, profesjonalnej pomocy psychologicznej w Publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej, Poradniach psychologicznych oraz w placówkach opiekuńczo- wychowawczych i resocjalizacyjnych.

v  Dofinansowanie remontów pomieszczeń wykorzystywanych do realizacji celów niniejszego programu.

3.  Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

v  Dofinansowanie szkoleń, kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi, młodzieżą oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia zajęć organizowanych dla nauczycieli, pedagogów, którzy deklarują gotowość podjęcia pracy profilaktycznej z dziećmi lub z młodzieżą i aktualnie są zatrudnieni w placówkach oświatowych i opiekuńczo- wychowawczych.         

v  Dofinansowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych oraz działań kontrolnych i interwencyjnych mających na celu ograniczenie dostępności napojów alkoholowych.

v  Systematyczne rozwijanie współpracy stowarzyszeń takich jak:

                  -   Śląskie Stowarzyszenie Integracji w Pilchowicach

-    Parafialny Zespół „ Caritas” w Żernicy.

-    Domy Pomocy Społecznej w Pilchowicach i w Kuźni Nieborowskiej

-    Środowiskowym Domem Samopomocy w Knurowie oraz innych podmiotów zainteresowanych osiągnięciami pozytywnych celów i zadań w rozwiązywaniu problemów alkoholowych na terenie Gminy Pilchowice z lokalnymi społecznościami.

Działania te polegają na:

-   przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

-   rehabilitacji osób uzależnionych i ich rodzin

-   profilaktyce i pracy z grupami ryzyka

v  próba utworzenia grupy samopomocy Anonimowego Alkoholika- Pomarańczowa Linia.

v  Prowadzenie i udzielanie pomocy psychologicznej, psychoedukacyjnej, pracy wychowawczej w środowisku szkolnym, pozaszkolnym i rodzinnym.

4.  Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem zakazu reklamy, zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym oraz kontroli przestrzegania zasad obrotu tymi napojami.

v  Działania organizacyjne zmierzające do ograniczania dostępności napojów alkoholowych w naszej Gminie będą polegać na konsekwentnym przestrzeganiu przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi a w szczególności:

-    Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się na okres nie krótszy niż 4 lata dla zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży i 2 lata dla zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

-    Zezwolenia jednorazowe wydawane są dla podmiotów określonych w Ustawie na czas trwania imprez na otwartym powietrzu do 2 dni, na sprzedaż alkoholu do 4,5% oraz piwa, po wyrażeniu zgody właściciela obiektu.

-     Liczba punktów sprzedaży alkoholu o zawartości powyżej 4,5% jest zgodna z Uchwałą Rady Gminy, która określa liczbę punktów sprzedaży (z wyjątkiem alkoholi do 4,5% oraz piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży.

-    W innych, nie wymienionych miejscach, obiektach lub określonych obszarach Gminy, ze względu na charakter Rada Gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

-     Zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w Gminie Pilchowice wydaje Wójt po uzyskaniu opinii Rady Sołeckiej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy zachowaniu zasad określonych w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.                         

-   Na wniosek wydaje się zezwolenie na wyprzedaż zinwentaryzowanych zapasów napojów alkoholowych z określeniem terminu wyprzedaży, nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia zezwolenia.

-   Zezwolenie na przeprowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży wydaje się tylko wtedy, gdy punkt spełnienia warunki sprzedaży i usytuowania miejsca odpowiadającego zasadom określonym przez Radę Gminy.

-     Zezwolenie ulega cofnięciu w przypadkach ściśle określonych w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości, mianowicie:

a)   nieprzestrzeganie warunków określonych w zezwoleniu

b)   zakłócanie porządku publicznego w zawiązku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez daną placówkę

c)   w razie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym oraz na kredyt i pod zastaw.

d)   wprowadzenie do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł

-   W miejscach sprzedaży napojów alkoholowych powinni zostać umieszczone w widocznym miejscu wywieszki z informacjami o szkodliwości spożywania napojów alkoholowych oraz zakazie podawania nieletnim i nietrzeźwym. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Realizacja tych zadań powinna być konsekwentnie przestrzegana. W przeciwnym wypadku zezwolenie może ulec cofnięciu.

-    Przestrzeganie zasady wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, potwierdzającej decyzję administracyjną w przypadku nie wpłacenia przez przedsiębiorcę opłaty do 31 stycznia, 31 maja i 30 września każdego roku.

v  Upoważnienie dla Członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do kontroli przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz wprowadzanych wszelkich zasad i warunków obrotu napojami alkoholowymi na terenie naszej Gminy, nie zastrzeżonymi odrębnymi przepisami dla innych organów i instytucji. Osoby kontrolujące będą działać na podstawie opracowanych zasad, form i zakresu prowadzenia kontroli sprzedaży napojów alkoholowych z wydanymi upoważnieniami.

5.   Udzielenie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychologicznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

v  Prowadzenie dyżurów telefonicznych, konsultacji specjalistycznych (psycholog, pedagog z podaniem aktualnego numeru telefonicznego).                                

v   Współdziałanie w ramach tzw. „Niebieskiej karty” z Policją i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

v  Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, kierowanie na badanie pozwalające ustalić stopień uzależnienia od alkoholu. Kierowanie do sądu wniosków o wszczęcie postępowania w sprawach zastosowania obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu (pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna).

v     Utrzymywanie i wspieranie finansowe na terenie Gminy „Punktu Konsultacyjnego”, miejsca pierwszego kontaktu dla osób z problemem alkoholowym oraz ich rodzin mającego również na celu udzielanie pomocy informacyjnej o chorobie alkoholowej i możliwości jej leczenia oraz motywowanie do terapii.

 

    „Punkt Konsultacyjny” pełni rolę pomostu łączącego mieszkańców Gminy z Zakładem Lecznictwa Odwykowego.                                                                           

Do zadań punktu należy w szczególności:

-         dostarczenie informacji o możliwości podejmowania profesjonalnej terapii;

-         motywowanie do leczenia

-         udzielania wsparcia i pomocy psychologicznej osobom po zakończeniu terapii odwykowej i ich rodzinom

v     Stworzenie warunków lokalowych i godzin otwarcia punktów, które gwarantowałyby dostępność i dyskrecję osobom zgłaszającym się do „Punktu Konsultacyjnego”.

 

 

Ustala się:

-         miesięczne wynagrodzenie dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w kwocie 200 zł. brutto

-         Miesięczne wynagrodzenie dla Przewodniczącego Komisji w kwocie 600zł. brutto                                                                                              

Za każdą nieobecność w posiedzeniu komisji potrąca się 30% wynagrodzenia miesięcznego.

 

 

 

Organem realizującym cele i zadania wynikające z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Proces wdrażania Gminnego Programu Profilaktyki na rok 2004, będzie przebiegać zgodnie z uwarunkowaniami kulturowymi, społecznymi, prawnymi i ekonomicznymi w Gminie Pilchowice. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dołoży wszelkich starań by edukacja na temat problemów alkoholowych była nadal prowadzona przez szkoły i inne placówki kulturalno- wychowawcze, od okresu wczesnoszkolnego do wieku dojrzałego. Zapewnienie edukacji oraz budowanie wsparcia dla działań na rzecz zdrowia publicznego, mającego na celu zapobieganie szkodom spowodowanym przez alkohol.